KONUŞMACILAR

 • image01

  Dr. Dan Ariely

  Profesör, Duke Üniversitesi

  Profesör Dan Ariely psikoloji ve davranışsal ekonomi alanlarında çalışmaktadır. Duke Üniversitesi'nde ders veren Ariely, The Center for Advanced Hindsight'ın kurucusudur. Her ikisi de New York Times'ın en çok satılan kitaplar listesinde bulunan Predictably Irrational ve The Upside of Irrationality isimli kitapların yazarıdır. Her iki kitabı da Türkçe'ye çevrilmiştir. Son kitabı The Honest Truth about Dishonesty'dir.

 • image02

  Eşref Armağan

  Ressam

  Eşref Armağan 1953 yılında İstanbul'da doğdu. Doğduğunda bir gözü mercimek büyüklüğünde idi, diğer gözün oluşumu neredeyse tamamlanmış olmasına karşın o gözün de fonksiyonları yetersizdi. 2004 yılında dehasından etkilenen Harvard Üniversitesi tarafından beyin ve göz taraması için davet edildi. Göme engellilerde karanlık olan görme korteksi, eşref bir nesneye dokunduğunda aydınlandı ve Eşref çizim yapmaya başladı. Bu olaydan sonra, Eşref New Scientist dergisindeki bir makalenin konusu oldu. Çizimlerinde sadece 5 renk ve siyahı kullanan Eşref, aklındaki resmi sergilemek için bu renkleri karıştırmaktadır.

 • image01

  Dr. Bülent Çaplı

  Professör, Bilkent Üniversitesi

  1958 yılında Ankara'da doğan Bülent Çaplı, Gazetecilik Halkla İlişkiler Yüksek Okulu'ndan mezun olup ABD'deki Utah Eyalet Üniversitesi'nden yüksek lisans diploması almıştır. Ohio Üniversitesi'nde Fulbright bursuyla doktora programına devam etti. Ardından İstanbul Üniversitesi'nden doktor unvanını aldı. Medya etiği, medyanın ekonomi politiği, medya sistemleri ve belgesel konularında yedi kitap ile ulusal ve uluslararası akademik dergilerde yayınlanan çok sayıda makaleyi kaleme aldı. Evli ve iki çocuk babası olan Bülent Çaplı, halen Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü'nde Profesördür.

 • image01

  Dr. Münire Özlem Çevik

  Doçent, Doğuş Üniversitesi

  Münire Özlem Çevik, canlıların çevrelerine uyum sağlamak için farklı zamanlarda nasıl değiştiklerini araştırmaktadır. Bir hayvanın davranışının bir ağacın şekline ne kadar yakın olduğunu görmüştür. Bu adaptasyon ve değişim sürecinde ortaya çıkanları ve neyin öngörülebilir olduğunu anlamak istemektedir.

 • image01

  Muzaffer Çorlu, MBA&MA

  Müzisyen & Kognitif Psikolog – Gent Üniversitesi

  Kognitif psikolog ve sanatçı Muzaffer Çorlu, Almanya, Avusturya, Türkiye ve Belçika'da eğitimini surdurdu. Klasik müzik üzerine binden fazla radyo programı yaptı. Kurduğu orkestra ile (collegium cithara İstanbul) dünyaca önemli festivallerde şeflik yaptı, Gitar ikilisi olarak albüm kaydı gerçekleştirdi. Türkiye ve Avrupa'nın önde gelen şehirlerinde "sahne korkusu ve müzik performans anksiyetesi" başta olmak üzere "beyin ve müzik" konularında da seminer ve konferanslar veren Muzaffer Çorlu, 2003 yılında "klasik gitar dalında yılın sanatçısı" ödülüne layık görülmüştür. Halen, Belçika'da yaşamakta ve Gent Üniversitesi, Institute of Psychoacoustics and Electronic Music'de araştırmalarını sürdürmektedir.

 • image01

  Gizem Girişmen

  Olimpiyat Şampiyonu, Milli Okçu

  Eylül 2004'te okçuluğa başladı ve ilk günden bu spora tutkuyla bağlandı. 2008 Pekin Paralimpik Oyunlarında ARW2 Klasik Yay Bayan sınıfında altın madalya alarak Türkiye tarihinde Paralimpik Oyunlarda altın madalya alan ilk bayan sporcu oldu. 2008 Pekin Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları meşale taşıyıcılarından biri oldu. 2009 yılında Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenen 7. Paralimpik Okçuluk Dünya Şampiyonasında ARW2 Klasik Yay Bayan sınıfında Dünya Şampiyonu oldu. Halen Uluslararası Paralimpik Komite sporcu konseyi üyeliği ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi sporcu konseyi başkanlığı görevini sürdürmektedir. ARW2 Klasik Yay Bayan sınıfında 30, 50, 60, 70 metre, FITA, 12 ok ve 2x70 Türkiye Rekorları Gizem Girişmen'e aittir.

 • image01

  Dr. Hakan Gürvit

  Profesör, İstanbul Tıp Fakültesi

  Hakan Gürvit İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Bölümü'nde Nöroloji Profesörü ve aynı zamanda bölümün Davranışsal Nöroloji ve Hareket Bozuklukları Birimi'nin başkanıdır. Araştırma alanları algılamanın nöral temelleri, algılama bozuklukları ve nörodejenerasyondur.

 • image01

  Cihan İşbaşı

  Yaratıcı Yönetmen, Graphx

  1989 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'ne girdi; 1993 yılında Resim Ana Sanat Dalı, Murat Kabukçuoğlu Atölyesi'nden mezun oldu. 1997 yılında Antalya'ya yerleşti. 2000 yılından bugüne, kurucu ortağı olduğu Graphx'in yaratıcı yönetmenliğini yürütmekte olup 6 yıldır Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde "reklamda yaratıcılık" dersleri vermektedir. Cihan İşbaşı ARD (Akdeniz Reklamcılar Derneği) kurucu üyesi ve Kırmızı Bölge Danışma Kurulu üyesidir.

 • image01

  Pınar Kaftancıoğlu

  Kurucu, İpek Hanım'ın Çiftliği

  1980'de babasını trajik bir şekilde kaybı ile yön değiştiren hayatı, tahsilden çok hayat mücadelesi ile geçti. Kendisi bunu "Amacım her yerde ve her koşulda ''kazanabilmek'' oldu. Çok küçük yaşlarda su satmaktan pazarda Şile Bezi satışına kadar çeşit çeşit işler yaptım. Oradan ufak ufak tekstil sektörüne, minik bir fason atölye kurmaya gitti. Ne kadar rahat koşullar olursa olsun otorite altında çalışmaktansa limon satmayı tercih edenlerden biri oldum hep." diye anlatıyor. Halen vaktinin neredeyse tamamını küçük bir hobi olarak başlattığı İpek Hanım Çiftliği'nde geçiriyor; hala çiftliğin başında, Ocaklı Köyü'nün ortasındaki evimde yaşıyor.

 • image01

  Dr. Berna Tarı Kasnakoğlu

  Yardımcı Doçent, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

  Berna Tarı Kasnakoğlu Bilkent Üniversitesi İşletme Bölümü'nde Pazarlama alanında lisans eğitimi almıştır. 2009 yılından beri TOBB ETÜ'de pazarlama stratejileri, tüketici davranışı ve pazarlama araştırması alanlarında ders vermektedir. Tüketici kültürü teorisi, risk algısı, sağlık iletişimi, tıbbi pazarlama ve küreselleşme alanlarında araştırmalarını sürdürmektedir. "TR'de Marka" dergisinde yazıları yayımlanmaktadır.

 • image01

  Dr. Bülent Madi

  Kurucu, Altis Danışmanlık

  1980 yılında İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesinde Nöroloji Uzmanı olan Dr. Bülent Madi, 1982 yılından bu yana muayenehanesinde ve 1988 yılından bu yana da Altis'te gelişimsel nöropsikoloji ağırlıklı çalışmalarına devam etmektedir. Altis İletişim ve Genel Danışmanlık Merkezi'nde çocuk ve yaşlılarda beyin gelişimi ve patolojileri ile ilgilenmektedir. Ayrıca kurucularından biri olduğu Eğitimde Müzik ve Sanat Birimi'ndeki çalışmalarını sürdürmektedr. Son 10 yıl içerisinde 500 civarında kongre, konferans, sempozyum, panel ve seminere konuşmacı veya dinleyici olarak katılmıştır.

 • image01

  Dr. Josef Parvizi

  Doçent, Stanford Üniversitesi

  Doç. Dr. Josef Parvizi Stanford Üniversitesi Nörolojik Bilimler bölümünde çalışmakta ve İnsanda İntrakranyal Kognitif Elektrofizyoloji Programını (SHICEP) yönetmektedir. Dr. Parvizi’nin laboratuvarı fonksiyonelmanyetik rezonans görüntüleme (fMRI), elektrokortikografi (ECoG) ve elektriksel beyin uyarımı yöntemlerinin kombine edildiği çalışmaları ile bilişsel sinirbilim alanında aktif bir araştırma programına sahiptir. Nöroloji alanındaki uzmanlık eğitimini Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tamamlayan Dr. Parvizi Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) Epilepsi alanında araştırmacı olarak çalışmıştır. 2008 yılında Lysia Forno Eğitimde Mükemmellik Ödülü'ne ve 2011 yılında tıp öğrencileri tarafından verilen Eğitim Ödülü'ne layık görülen Dr. Parvizi alanında popüler bir eğitmendir.

 • image01

  Dr. Metin Yılmaz

  Professör, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi

  1994 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Metin Yılmaz, 1999 yılında Gazi Üniversitesi Kulak Burun Boğaz A.B.D.'nda doktorasını bitirmiştir. Ulusal ve uluslararası birçok dergide yayını bulunan Yılmaz, özelikle burun hastalıkları; baş boyun onkolojisi alanında çalışmıştır. Koku hastalıkları, çınlama, ses hastalıkları ve horlama özel ilgi alanlarıdır. Metin Yılmaz halen Gazi Üniversitesi Kulak Burun Boğaz A.B.D.'nda öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

TEDx HAKKINDA

TED

Fikirlerin dünya çapında yayılmasına ve gelişmesine ön ayak olmak amacıyla 1984 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan TED birçok çalışma alanından konusunda uzman konuşmacıların katılımı ile yılın belirli dönemlerinde, ABD ve İngiltere'de çeşitli toplantılar düzenlemektedir. TED organizasyonları büyük bir katılımcı kitlesine çeşitli konularda fikir alışverişinde bulunma ve konunun uzmanlarından bilgi alma olanağı sunmaktadır.

Lisansları TED Global tarafından belli kurallar çerçevesinde verilen TEDx organizasyonları; kuralları TED Global tarafından koyulmak şartıyla kendi bölgelerinde benzer bir faaliyet yapma hakkına sahip olurlar. Herhangi bir maddi kazancın beklenmediği (ve lisans kuralları tarafından da sınırlandırıldığı) bu organizasyonlar, TED'i rehber alarak gerçekleştirilmektedir.

TED'i kendi Twitter (www.twitter.com/tedxtunali) ve

Facebook (www.facebook.com/TEDxTunali) hesapları üzerinden de takip edebilirsiniz.

PROGRAM - 12 Nisan 2013 Cuma

09:00-09:45 KAYIT
10:00-10:10 AÇILIŞ - Ü. Barış Urhan

10:15 – 10:35 Gizem Girişmen – "Okçuluk ve Konsantrasyon" –Archery and Concentration
10:40 – 11:00 Eşref Armağan – "Bakmadan Gören Beyinin Sırrı"- The secret of the brain that sees without looking
11:05 – 11:25 Yard. Doç. Dr. Berna Tarı Kasnakoğlu – "Satın alırken hislerinize kapılın" - Marketing makes sense
11:30 – 11:50 TED Videsou Gösterimi

11:55-12:25 KAHVE ARASI

12:30 – 12:50 Pınar Kaftancıoğlu - "Size bir masal anlatacağım" – I will tell you a fairy tale
12:55 – 13:15 Prof. Dr. Hakan Gürvit – "Yaratıcılık beyinde kısa devre gerektirir: Sinestezi" – Creativity needs short circuit in the brain: Synesthesia
13:20 – 13:40 Doç. Dr. M. Özlem Çevik – "Duyuların ve dikkatin evrimi" – The evolution of senses and attention
13:45 – 14:05 Prof. Dr. Bülent Madi – "Aşk beyinde nasıl oluşur?" – The formation of love in the brain

14:10-15:00 ÖĞLE YEMEĞİ

15:05 – 15:25 Muzaffer Çorlu
"Kulaklarımızla da mı "görüyoruz"?" – Do we "see" with our ears too? 
15:30 – 15:50 Prof. Dr. Dan Ariely – "When expectations override our senses"
15:55 – 16:15 Prof. Dr. Metin Yılmaz
"Bir duyunun öğretileri" – Teachings from a sense
16:20 – 16:35 TED Videsou Gösterimi

16:40 – 17:10 KAHVE ARASI

17:15 – 17:35 Doç. Dr. Josef Parvizi - "How we see faces with our brains"
17:40 – 18:00 Cihan İşbaşı - "Reklamlar geliyor, hislerinizi koruyun" – Keep your sense from ads!
18:05 – 18:25 Prof. Dr. Bülent Çaplı - Televizyon izleyecisini hisseder mi? – Can TV sense its audience?


18:30 - 19:00 Kapanış Konseri: Türkiye Polifonik Korolar Derneği

19:05 KAPANIŞ - Ü. Barış Urhan

MEKAN

CERMODERN

CerModern'e ulaşmak çok kolay. CerModern'e ister yaya, ister otobüs veya metro, isterseniz özel aracınızla çok rahat ulaşabilirsiniz.

Sıhhiye metro durağı, Gençlik Parkı ve Adliye otobüs durakları 10 dk. yürüme mesafesinde olup özel araçlar için açık hava otoparkımız bulunmaktadır.

Adres: Altınsoy Cad. No:3 06101 Sıhhıye, Ankara, Türkiye

http://www.cermodern.org


DANIŞMA KURULU
(Soyadı sırasına göre)

 • Eray AKDAĞ

  TÜSİAD Ankara Daimi Temsilcisi ve TBMM İle İlişkiler Sorumlusu

 • Metin AKMAN

  Nutreco - Trouw Nutrition Türkiye Genel Müdürü ve Anako Yumurta Ürünleri San. Tic. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı

 • Prof. Dr. Melsa ARARAT

  Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi


 • Prof. Dr. Bülent ÇAPLI,

  Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi

 • Helün FIRAT,

  Cern Modern İcra Kurulu Üyesi

 • Prof. Dr. Yalçın KARATEPE ,

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı


 • Ian LESSER,

  Executive Director of Transatlantic Center for Foreign and Security Policy at the German Marshall Fund of the United States

 • Ebru ÖZDEMİR,

  LİMAK Holding Yönetim Kurulu Üyesi

 • Özgür ÜNLÜHISARCIKLI,

  GMF Ankara Ofis Direktörü


SPONSORLAR

 
               
         

Ankara Kalkınma Ajansı'na desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.EKİP

 • Ü. Barış URHAN,

  Küratör

  TÜSİAD Ankara Daimi Temsilciliği / TBMM İle İlişkiler Uzmanı

 • İdil Bilgiç ALPASLAN

  Eş-Lisans Sahibi

  TEPAV / Araştırmacı

 • Sinem ULUTÜRK

  Sponsorluk, Kurumsal İlişkiler ve Koordinasyon Ekip Direktörü

  TÜSİAD Ankara Daimi Temsilciği / TBMM İle İlişkiler Uzmanı

 • Berker SIRMAN

  Grafik ve Tasarım Sorumlusu

  Sanat Yönetmeni / Frumatic


 • Aytek YÜKSEL

  Teknoloji Sorumlusu

 • Berke ÇAPLI

  Sosyal Medya Sorumlusu

 • Fatih VURAL

  Müzik & Beste

  Asistan / İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi

 • Itır KAŞIKÇI

  Akademik Koordinatör

  İstanbul Üniversitesi DETAE Sinirbilim AD


 • Koordinasyon Ekibi

 • Burak ÜSTÜN

 • Elif Damla UÇAR

 • Kadir DENİZ

 • Mehmet Sefa KUL

 • Mustafa Erdi DURAK


BAŞVURU

TEDxTunalı başvuruları kapanmıştır. İlginiz için teşekkür ederiz.